Dotaz k článku Čárka před spojkou a v souvětí
Dobrý den,
narazila jsem na Vaše stránky a na blog a moc se mi líbí, jak máte vysvětlené psaní čárek. Mám jenom takový dotaz, mohl byste mi říct, jestli se píše čárka ve větě „Ve Finsku už CD dostalo za prodej zlatou desku a to je vydané teprve měsíc.“? Platí pravidlo, že před „a to“ se píše čárka, jenom když nestojí před další větou? Vždy, když jsem hledala na internetu, jak to vlastně je, narazila jsem právě na příklady, kdy se čárka před „a to“ nepsala jenom tehdy, když za ním byla věta. Předem děkuji za případnou odpověď.
S pozdravem
Ivana Kluková
Odpověď jazykového korektora
Problém spojení a to Vám vysvětlím na slovní hříčce:
1. Vychovali spolu dítě a to určitě nebylo lehké. (= bylo to obtížné)
Věty jsou v poměru slučovacím. Zájmeno to odkazuje na myšlenku v první větě. Čárka se nepíše.
2. Vychovali spolu dítě, a to určitě nebylo lehké. (= hodně vážilo)
Věty jsou spojeny v souvětí vysvětlovacím (explikativním). Druhá věta vysvětluje větu první nebo některý její člen. Čárku píšeme.
Další příklad:
1. O sexu mluvil s kamarády a to jen zvětšovalo jeho zvědavost.
2. Když se k tomu připočítá zisk, který mají zprostředkovatelé, obchodníci a výrobci, hodnota stromu se rázem vyšplhá až na 110 000 eur, a to ještě než se v podobě nábytku prodá v obchodě.
Ve Vaší větě se tedy čárka píše. Z uvedeného také vyplývá, že se čárka před a to může psát nejen ve větě jednoduché, kde jde o přívlastek, ale také v souvětí vysvětlovacím.
S pozdravem
Pavel Tahovský