Když se ŠETŘÍ SLOVY

Dnes chce být všechno udržitelné a úsporné. Pochopitelně, když teče do bot – docházejí suroviny a ekonomika je labilní. Jak je tomu v jazykové oblasti? Stručnost spojená s výstižností se cení. Často ale bývá špatně pochopena i uchopena. Z péra se pak line souvětí velikosti nákladu na oslím hřbetě. Souvětí bobtná a bobtná dalšími a dalšími sděleními až k prasknutí. Jak se pak čtenář v takové změti vyzná? Podobně jako když někdo hledá doklady na dně nákupní tašky.

Představte si tělocvičnu a v té cvičí těhotní senioři. Tak vyznívá anonce jednoho fitness centra, které nabízí „specializované cvičení pro těhotné ženy a seniory“. I kdybychom přimhouřili oko, není pravděpodobné, že by trenéři měli na mysli těhotné seniorky. Vynechali totiž jednu předložku. Reklamu tedy opravíme a nabídneme „specializované cvičení pro těhotné ženy a pro seniory“.

Přáli byste si „zvýhodněnou vstupenku na plavbu parníkem po Brněnské přehradě a na hrad Veveří“? Obzvláště jízda parníkem po nádvoří může být nevšední. Opravíme to, a získáte „zvýhodněnou vstupenku na plavbu parníkem po Brněnské přehradě a pro návštěvu hradu Veveří“.

Máte rádi svěží minerální vodu?
„Značka Mattoni se stala synonymem pro minerální vodu nejen v Česku, ale i v dalších třiceti zemích světa. Ke svým zákazníkům už několik let putuje v lahvích, které vznikly ve spolupráci s českým designérem i italským studiem světového jména.“
Řešení: Ke svým zákazníkům putuje v lahvích, které vznikly už před několika lety ve spolupráci s českým designérem i italským studiem…

Šetřil, až ušetřil jedno písmeno, zato se mu povedla pořádně ošklivá věta:
„Ceny kakaa stouply více než dalších surovin.“     
Přidáme pouhou předložku, a…
Ceny kakaa stouply více než u dalších surovin.
Nebo se rozepíšeme:
Ceny kakaa stouply více než ceny dalších surovin.  

A teď si užijte talíř špaget. Zde nešlo o co na srdci, to na jazyku, nýbrž co přinese slina na jazyk:
„Z této doby se dodnes dochovalo množství hornických památek, které jsou součástí nominace Hornické kulturní krajiny Erzgebirge/Krušnohoří na seznam světového dědictví UNESCO, o které se bude rozhodovat na zasedání UNESCO v červnu tohoto roku v tureckém Istanbulu a jež byly v nedávné době zpřístupněny veřejnosti.“
Proč jsme tomu nerozuměli? Autor chtěl vměstnat do jednoho souvětí množství informací tak, že za sebou řadil přívlastky, které se vztahují k různým předmětům.
Souvětí poněkud očešme, aby ten myšlenkový chaos vynikl:
Z té doby se dochovalo mnoho památek, které jsou zařazeny do nominace na seznam UNESCO, o které se bude rozhodovat v červnu a jež byly nedávno zpřístupněny.

A nakonec ještě jedno „úsporné opatření“:
„Samotná smlouva počítá s čtyřletým provozem, dodávkou kol, servisem jich i stanic.“
Nestyďme se slovo zopakovat:
Samotná smlouva počítá s čtyřletým provozem, dodávkou kol, s jejich servisem i servisem stanic.

* * *

Až budete šetřit slovy anebo větší zalíbení než v tečkách budete mít v čárkách, pomněte, že siamským dvojčetem Stručného je Výstižný.

↑ Zpět na začátek stránky

Další příspěvky

→  Zpět na obsah blogu

Rychlá objednávka

Texty ke korektuře posílejte na adresu info@KorekturaCestiny.cz. K připojenému souboru připište typ požadované korektury, termín dodání a kontaktní spojení na sebe.